هدف سایت عصرونه

هدف سایت عصرونه این است که به کاربران خود اجازه نشر دادن مطالب و محصولاتشان را بدهد که کاربران به راحتی تمام بتوانند کسب و کارشان را معرفی کنند

با ما در تماس باشید ...

نقد و بررسی بازی 12 Minutes  :

فقط 12 دقیقه وقت داری تا خودتو از حلقه خارج کنی ! 

به‌تازگی بازی 12 Minutes توسط استودیو (Annapurna) در تاریخ 19 آگوست برای پلتفرم PC و کنسول‌های Xbox عرضه شد. این بازی در سبک ماجراجویی، پازل و نقش‌آفرینی است.

در این بازی ما کنترل یک مرد میان‌سال با صداپیشگی (James McAvoy) را به عهده داریم که در بعد از ورود به خانه‌اش در حلقه‌ای زمانی گیر می‌کند و با حل کردن معماهایی و فهمیدن بعضی حقایق، خود را از این حلقه نجات دهد. نکته جالب ماجرا این است که ما بازی را از بالا شاهد هستیم و از بالا کاراکترمان را کنترل می‌کنیم. در بعضی موارد هم دوربین به شکل اول‌شخص درمی‌آید که روند بازی از یک‌نواختی در بیاید.

داستان ازاین‌قرار است که ما پس از ورود به خانه، و کمی خوش‌وبش با همسرمان با صداپیشگی (Daisy Ridley) متوجه می‌شویم او حامله است. پس از چند دقیقه زنگ در به صدا درمی‌آید و می‌فهمیم پلیسی به صداپیشگی (Willem Dafoe) پشت در است. در را که باز می‌کنیم او هم خودمان و هم همسرمان رو دستگیر می‌کند و روی زمین می‌خواباند. سؤالاتی در مورد یک ساعت جیبی می‌پرسد ولی مثل اینکه همسر ما اطلاعی از این قضیه ندارد. پلیس می‌آید تا ما را به قتل برساند. همان زمان همسرمان می‌گوید ساعت در … . همان لحظه ما دوباره جلوی در خانه ایستاده‌ایم و می‌فهمیم که در حلقه‌ای زمانی گیر افتاده‌ایم … .

این بازی بسیار داستان محور است و بازی در ایجاد داستان، موفق بوده است. داستان بازی، پیچیدگی و جذابیت خاص خودش را دارد و نمی‌توان به داستان بازی، ایراد خاصی را وارد کرد.

گیم پلی بازی به جا و جذاب است ولی در بعضی مواقع ممکن است بازیکن را خسته کند ولی این در صورتی رخ می‌دهد که بازیکن در حلقه قبلی کاری را اشتباه انجام داده باشد و در کل می‌توان از این اتفاق چشم‌پوشی کرد.

ما در این بازی از بالا شاهد ماجرا هستیم و از بالا کاراکتر خود را کنترل می‌کنیم. این مکانیزم می‌تواند به یک موضوعی اشاره داشته باشد که ما به شکلی دانای کل هستیم و در حال تماشای این افراد هستیم و ما هستیم که این اتفاقات را کنترل می‌کنیم که درست هم هست زیرا بعد از حلقه اول می‌دانیم چه اتفاقی می‌افتد و می‌توانیم اتفاقات که می‌افتد را کنترل کنیم.

ایرادی که تا حدودی به این بازی وارد است، پیچیدگی زیاد آن است. پیچیدگی یکی از عوامل اصلی این بازی است و حتی این مورد است که باعث جذابیت بازی می‌شود اما، این پیچیدگی نباید تا حدی باشد که بازیکن بخواهد در اینترنت به دنبال راه‌حل آن بگردد. باید سرنخ‌هایی در خود بازی نهفته باشد که بازیکن نیازی به ابزار اضافه‌ای جز خود بازی، نداشته باشد.

فضای بازی هم، واقعی و پویا است. خانه‌ای که ما در آن بازی می‌کنیم، پر جزئیات است و گشتن و جستجو در آن جذاب است. باتوجه‌به اینکه ما انتخاب‌های زیادی برای قراردادن و تست وسایل مختلف روی اجسام خانه داریم، به نظرم (Easter Egg) هایی در بازی نهفته است که تا کنون کشف نشده‌اند.

اگر دقت کرده باشید، فرش راهرویی که ما در ابتدا بازی مشاهده می‌کنیم، مانند فرش معروف فیلم درخشش (Shining) است. احتمالاً کارگردان بازی سعی داشته با این نماد، گرایی به ما دهد. همان‌طور که کارگردان بازی در یک مصاحبه اعلام کرد، از بعضی از فیلم‌های کوبریک در این بازی الهام گرفته و این فرش به‌گونه‌ای ادای احترام به استنلی کوبریک است. به‌غیراز این ادای احترام، کارگردان گفته بود این فرش نشانه تفکر و اشاره به گذشته است که گذشته در داستان بازی خیلی عنصر مهم و حیاتی است و داخل بازی متوجه این موضع خواهیم شد.

همان‌طور که در بالاتر اشاره کردیم، صداپیشگی شخصیت‌های بازی را، بازیگرانی معروف به عهده داشته‌اند. صدا با اکت و اجرای کاراکتر بسیار هماهنگ است و در کل خوب و راضی‌کننده است.

در کل اگر به دنبال بازی‌ای متفاوت هستید که داستانی عالی داشته باشد و نیاز به تفکر و جستجو هم داشته باشد، به‌هیچ‌عنوان این بازی را از دست ندهید. 

رادمان بزرگی

به اشتراک بگذارید:

administrator

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *